Aktualności: Dzień tłumacza

Dzień tłumacza

Międzynarodowy Dzień Tłumacza w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tłumacza obchodzony jest w dzień św. Hieronima, czyli 30 września – w tym roku była to niedziela, podczas której szkolny Klub Młodych Li...

Międzynarodowy Dzień Tłumacza w naszej szkole

Międzynarodowy Dzień Tłumacza obchodzony jest w dzień św. Hieronima, czyli 30 września – w tym roku była to niedziela, podczas której szkolny Klub Młodych Lingwistów uczestniczył w oficjalnych warszawskich obchodach święta organizowanych przez Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Krajów Unii Europejskiej EUNIC, Komisję Europejską oraz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać panelu pt. Zaśpiewaj w tłumaczeniu! – Rozmowa z tłumaczami tekstów piosenek, który został przeprowadzony w Muzeum Sztuki Współczesnej. Wśród panelistów znaleźli się tak wytrawni tłumacze jak Carlos Marrodan Casas, który sypał anegdotami,  czy Filip Łobodziński opowiadający o tłumaczeniu utworów noblisty Boba Dylana. Natalia Matczak, uczennica kl. 1b, opisze całość spotkania w „Biuletynie Klubu Młodych Lingwistów”. Natomiast 1 października celebrowaliśmy święto w szkole, na co złożyły się: coroczny konkurs wiedzy lingwistycznej „Pokaż mi język” oraz spotkanie ze znanym tłumaczem polsko-czeskim panem Andrzejem Jagodzińskim, który ze swadą opowiedział klasie 3b o tajnikach swojej pracy, a także wyzwaniach stojących przed tłumaczami w związku z rozwojem technologii. Zwieńczeniem dnia było seminarium pt. „Słownik online jako źródło informacji o języku angielskim” zorganizowane przez WCIES oraz Ambasadę USA, podczas którego o swojej działalności naukowej opowiadał leksykograf pan Peter Sokolowski. W tym roku obchody były bardzo bogate.